Ticaretin Kanseri:"Stok"

tumblr_nqguetSlPg1qzqwamo1_1280
Ticareti bir insan metabolizması olarak düşünebiliriz. Bu metabolizmanın işlevini yerine getirebilmesi için yeterli miktarda besin bünyeye alınmalıdır. Biraz fazla veya biraz az alınan bu besinler metabolizmanın sağlıklı çalışmasını engeller. Ticaretin metabolizmasında da bu böyledir.
Firmaları iflasın eşiğine getiren, iflas ettiren en temel nedenlerin başında stok mekanizmasının doğru kurgulanmaması gelebilir. Ticaret alım-satım üzerine kurulmaktadır. Satmalısın ki almalısın, alamazsan satamazsın matematiğinde “almak” fonksiyonu üzerine çok düşünülmesi gerekmektedir. Sattığın kadar almak, satabileceğini düşündüğün kadar almayı planlamak en doğru olan denklemdir.
Depodaki stokların satışa göre oranı, sipariş karşılama durumuna göre miktarı, emniyet stok durumları çok sağlıklı bir planlama gerektirmektedir. Günümüzde maalesef fazla mal göz çıkarmaktadır. Eskiden duran mal para ederken artık duran mal para kaybettiriyor. Bir malın değeri artık rafı ne kadar sürede terk ettiği ile orantılıdır.
Stokların artmasındaki nedenlerden bahsedecek olursak çok sayıda neden bulabiliriz ve bu nedenler stokları gizlemeye ve stokların bir yandan artmasını da devam ettirecek türdendir ve sürekli mazeret niteliği taşıyabilir. Örneğin; hammadde geç gelmiş, havalar istenilen gibi gitmemiş, ekonomik çalkantılar olmuş, malın kalitesi istenilen gibi gerçekleşmemiş, satış tahminleri isabetli yapılmamış, planlama hataları yapılmış, hatta yaygın bir hastalıktan dolayı da satışlar kaçmış olabilir. Yani stoklar ne kadar fazla ise mazeret de o kadar fazla olabilir.
Peki, stokları azaltmak için ne yapılmalı? Önce sebepleri teşhis etmek gerekir. Bu teşhis de erken yapılmalıdır. Stok artık ticaret dünyasında  yeni bir kanser türüdür. Bunun içindir ki birçok akademik ortamda” just in time ve yalın satınalma modellerinden “bahsedilir.
E-ticaretin doğmasındaki temel nedenlerden biri de stokların daha hızlı bir şekilde erimesi ve ürünün kaybettiği değerinden kalan fiyatıyla rafını terk edip müşteriye ulaştırılma arzusudur.
Günümüzde artık “zaman” para kazandırıyor. Vakit nakittir sözünün ne kadar doğru bir söz olduğunu artık daha iyi anlamış bulunmaktayız. Vakit nakit olduğuna göre stokta duran her mal vakit kaybıdır.
Sıfır stoğu hedeflerken rafları da ortadan kaldırmaya başlamak gerekiyor. Çünkü her raf bir gün mutlaka dolacaktır.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s