Emir Kipi Mi ? KPI mı?

 

Mesaiden sonra,ardı arkası kesilmeyen telefon ve mail trafiği sizi fazlasıyla yorduğundan,maillere bakmak istemediniz.Belki de telefonunuzu kapattınız.Yarın tekrar işe gidecek ve bu yoğunluğun içerisine gireceksiniz.Yaptığınız iş her neyse,sabahın ilk mesai saatinde,siz daha çayınızı bile içemeden,asistan tarafından telefonla aranılacak ve bağlı olduğunuz yöneticiniz tarafından çağrıldığınız bilgisi verilecektir.

Tabi ki neden çağrıldığınız ile ilgili bazı fikirleriniz olsa da,netlik kazanamadığınızdan dolayı tereddüt içerisinde olacak,beyninizin fikir üretme hızı ve kalp atışlarınız sürekli artacaktır.Yöneticinizin odasına gitmeden önce,asistana,beni neden çağırdı,fikrin var mı?diye de sordunuz muhtemelen.Eğer asistanla aranız iyi değilse,olumsuz bir tavır sergileyebilir ve bu durum sizi iyice panik havasına sokabilir.

Yöneticinizin kapısına geldiniz,bir kaç saniye durdunuz.Derin nefes aldınız,bir kaç dudak dil egzersizi yaptıktan sonra kapıyı tıklayarak içeriye girdiniz.Yarım ağızla söylenen bir günaydını hakettiniz ve tam siz -size de günaydın demeye kalmadan yöneticiniz şu soruyu sordu;

 

-Satışlar iyi gitmiyor?Bakıyor musunuz hiç ne durumdayız?İlgileniyor musunuz?

Tam bu noktada,nefesiniz durdu,kalbinizin atış ritmi, iç kulağınızda daha da vurgun hale geldi.Cümleye nereden başlayacağınızı kestiremediniz.Bu sürede de,yöneticiniz sizden cevap beklerken kaybettiği bu zamanda gözlerinize bakarak,-yakaladım seni tarzı bir tavırla hafifce gülümsedi.

kpi-i-have-a-dream

Bu durum,kanımca, her iş yerinde az yada çok yaşanıyordur.Ucu açık ve altı boş sorular diyorum ben bu sorulara.Sizi yerden yere de vurur,sonunuzu da getirir,ne moral bırakır ne de heyecan.Çünkü,soranın da neye,hangi veriye dayanarak sorduğu meçhul olan sorulardır bunlar.

Peki şöyle olsaydı?

Mesaiden sonra,ardı arkası kesilmeyen telefon ve mail trafiği sizi çok fazla yormamaktadır.Gerçekleştirdiğiniz projelerin ilk meyvalarını aldığınızdan dolayı,işlerin tam yoluna oturmadığını biliyorsunuz fakat bu tatlı süreci telefon ve maillerle idare ettikten sonra,işlerin su gibi problemsiz akacağını biliyorsunuz.

Sizinde dahil olduğunuz sistem alt yapısı,kurgusu,iç dinamiklerin tamamen matematiksel ve bilimsel veriler ışığında kurgulanması,aynı zamanda sistemi denetlerken ve gözlerken de,matematiksel ve bilimsel metodlarla bunun mümkün olduğunu bildiğinizden,kafanız rahat, gönlünüz ferah olacaktır.

Haliyle,yöneticilerinizde,bu metodlarla denetim ve soru üreteceklerinden,sizin soruları tahmin etmeniz zor olmayacak,her an hazırlıklı olacaksınız.

O gün geldiğinde,aynı yöneticiniz sizi odasına çağırdığında,soracağı soru şu olacaktır;

-Satışlarımız bu ay yüzde… oranında düşmüş.Geçen yılın bu zamanına baktım,yüzde…düşüş var.Ürünlerin zamanlaması ve teslim sürelerinde problem görüyorum.Nasıl önlem almalıyız ? Ne dersin ?

İşte biz bu soru  türüne KPI‘lı soru diyoruz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s