Müşteriniz İçin Ürünleriniz Ne Kadar Kişisel ?

Teknoloji ile birlikte inovasyonun her gün evrildiği bir zamanda yaşadığımız gerçeğiyle birlikte,müşteri eğilim ve ihtiyaçlarının da her geçen gün farklılık gösterdiği bir zaman tünelinde ilerlemekteyiz.

Standart bir yaşamın içinden,daha esnek ve daha kişisel yaşam merkezli bir olguya doğru,durdurulması mümkün ve molası olmayan bir yolculuktan bahsediyoruz.

Teknolojinin daha yeni emeklediği,sanayileşmenin ilk yıllarına doğru zamanda yolculuk yapacak olursak eğer,karşılaştığımız manzara,insanların evlerinden pazarlara,ortak alanlarından ortak kullanılan araç gereçlere,mecmualardan mecralara ve daha birçok insan doğa,insan nesne etkileşimlerinde bunu görebileceğiz.

Öyle ki,belirli saatlerde yayın yapan kanallardan ve belirli saatlerde kapanan kanalları hatırlarız.

Zamanda yolculuğa, yani geleceğe ve günümüze döndüğümüzde hemen hemen daha da fazla kişiselleşme olduğunu görüyoruz.Müşteri odaklı üretim ve müşteri odaklı pazarlama stratejilerini kitlesel ele alan markaların,artık lokal olarak ve hatta birey olarak ele aldığını belirtebiliriz.

Günlük yaşamda artık sıradan hale gelen konuşmalara bir pause yaptığımızda ve geri sardığımızda hepimiz şu cümleleri duyuyoruz;

 

Kişisel Gelişim

Kişisel Veri Bankası

Kişisel Bilgilerim

Kişisel Bakım Ürünleri

Kişisel Sorumluluk Sigortası

Kişisel Yaşam Alanı

ve daha da uzar gider.

İnternet siteleri kurmak yerine artık bir çok marka ve bir çok insan hazır,kişisel blogları kullanmaktalar,şablonlarını istedikleri gibi değiştirmekteler.Otomobil firmalarından,giyim markalarına ve hatta içecek markalarına kadar kişiselleştirme stratejileri o kadar aşikar ki.

Markaların logoları bile artık kişiselleşmeye başladı.Renkleriyle oynamalar,sloganların değişmesi vs…

Sosyal medyada bile sık sık profil resmimizi  değiştirir olduk.Kapak resimlerini ara sıra değiştiriyoruz.

Dolayısıyla,kişiselleşmenin bu kadar yaygın olduğu bu zamanda markaların da daha kişisel ürünlere yer vermesi de kaçınılmaz olmaktadır.

Bugün ile yarın arasında fark olsun,beni daha da özel hissettirsin gibi duygu yoğunluğu olan müşteriler için kişisel ürün sunmak yada kişisel hissettirici uygulamaların yapılması gerekmektedir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s