Moda:Taklit Aslını Yaşatır!

Moda, o günün şıklık trendi mi?  Sezonun giyim şekli mi?

Modaya yön verenlerin, nasıl giyinilmesi gerektiği ile ilgili sosyolojik olarak insan eğilim ve alışkanlıklarını şekillendirme çabaları, her sezon kabul etme durumu olan moda kavramı,-önemli olan kendine yakışanı giymek demeciyle ne kadar da çelişkili duruyor.

ÖNEMLİ OLAN MODA DEĞİL, STİLDİR DEMEKTE AYRI BİR ÇELİŞKİ DOĞRUSU…

Bugün nasıl giyinelim sorusu her günün başlı başına bir sendromu oluyor insan için. Hangi rengi giysem, hangi renkle hangi kıyafeti kombinlesem derdi bitmek bilmiyor. Sosyal insanın bu karın ağrısı hiçte geçecek gibi de durmuyor.

İş için ayrı giyim, davetler için ayrı giyim, mesleklere göre ayrı giyim, hatta saç şekilleri bile değişkenlik gösteriyor. Davranışlar bile değişkenlik gösteriyor. Bazen normal bazen fazlaca nezaket göstermenizde cabası…

 

Moda kavramı artık kabul edilmesi gereken bir olguysa, çokta provakatif olmamak gerekiyor. Kabullenelim artık. Bir şekilde hayatımızın parçası. Yalnızca giyime endeksli bir olgu değil bu. Popüler olan aynı zamanda  modaymış gibide hissedilebiliyor.

Aslında var olan şu; doğa bize ne yapmamız gerektiğini her zaman anlattı. Anlatmaya da devam ediyor. Doğadan esinlendik araba tasarımları yaptık. Doğadan esinlendik araç gereç icat ettik. Doğadan esinlendik, nasıl örtüneceğimizi ve sonrasında örtünmeden çok nasıl giyineceğimizi ,hangi renklerle giyineceğimizi öğrendik.

DOĞA, HER YERDE. ŞUANDA PENCERENİZİN DIŞA BAKAN YÜZÜNDEKİ ATMOSFER, EVİNİZİN YOLUNDAKİ GÖRDÜĞÜNÜZ HER YER DOĞANIN PARSELLERİ SADECE.

Doğanın renkleri ve uyumu bize kombin yapmıştır zaten. Doğanın yüzeyleri ve renklerinin muhteşem uyumunu görmüyor muyuz? Mavi bir deviz, yeşil bir orman, sarı kumlar…Turuncu, sarı, kahverengi ağaçlar…

Yazın hangi renkleri giymeliyim diyorsanız, denizin altında gözlerinizi açın ve nefesiniz yetmeyinceye kadar seyredin. Nefesiniz bittiğinde sudan çıkın ve karaya bakın. Yazlığınızdaki bahçeyi inceleyin. Çiçeklerin renkleri ile çimlerin, gökyüzünün o müthiş uyumuna bakın.

 

Kışın hangi renkleri giymeliyim diyorsanız, kara bulutlara, toprağın rengine, atmosferin matlığına bakın. Su yüzeylerinin griliği ile koyu mavi bulutların uyumu size bir şeyler fısıldayacaktır.

 

MODA ASLINDA BİR TAKLİTTEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİL. DOĞAYI TAKLİT EDEN BİR OLGU. O YÜZDEN –TAKLİT ASLINI YAŞATIR SÖZÜ, MODA İÇİN SON DERECE GEÇERLİ BİR SÖZ…

Aynı Yazım  ModaHayat‘ta

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s