Markanız Maslow’a Göre Hangi Katta?

Marka bir tüzel kişilikle doğar. Ticari hedeflerin ve kaygıların sonucunda ilk adım olarak bir isim bulmak ve bu ismin onu, daimi hayatını devam ettirebilmesi için isabetli bir isim olması gerekir. Çünkü bir bebek gibi emeklemeye başladığı ve oradan da olgunlaştığı güne kadar ki tüm yaşantısında anılacağı, tüketicilerde oluşturacağı algısı, duygularda bıraktığı iz ve doyum çok önemli olacaktır.
Marka olmak aslında yerinizi tayin ettiğiniz yer neresi ise orada; markayı marka yapan her şey ile orada, o yerde olmaktır. Marka kelimesinin anlamı ulaşılamaz, lüx, pahalı olmak değildir. Marka, kişiliği ve karakteri oturmuş, değerleri ve hitap ettiği kesimi memnun etmiş olabilmektir.
Markanın hitap ettiği hedef kitlesi, onun her zaman sadık kitle ölçümlerinin artan oranda değer vermesiyle doğru orantılıdır. Olduğu yerde kalmak ve grafiği yukarı çıkaramamakta doğru değildir.
Ünlü bilim adamı Abraham Harold Maslow’un meşhur piramidi olan “A.Maslow Güdüleme Piramidi”, marka baz alınıp piramidin hangi katında yer aldığına bakıldığında bize çok şey anlatır.

 

heirarchyofneeds.png

Maslow Piramidine göre marka olmuş firmaların yeri, piramidin katlarından hangisine aitse, o katta devam etmesidir. Çünkü, bilinirliği artan markanın yeri oluşmuş ve kabı, tüketici tarafından belirginleşmiştir. Bu yer onun müşteri kitlesini, hedeflerini, mali kaynaklarını ve diğer tüm yönetimsel mekanizmalarını konuşlandırmış olacaktır.
Bildiğimiz, algımızda yer eden -en azından bu moda perakende bloğu için moda ve giyim sektörlerinden, firmalara baktığımızda, hangi katta yer aldıklarını görmemiz zor olmayacaktır.
Alt katta yer alan markalara baktığımızda, metrekare verimliliği yüksek, ciroları ve likiditeleri fazla, nakit akımları hızlı, ürünleri ucuz ve moda kavramından biraz uzak basic ürünleri barındıran firmalar göze çarpacaktır. Bu firmalar müşterilerin, fizyolojik ihtiyaçlar gibi giyinme ihtiyaçlarını karşılayan, ucuz ürüne daha fazla taksitli ödeme seçeneği sunan firmalardır. Bu firmalar, logolarını ürünler üzerinde çok fazla kullanmamaktadırlar.
grand-opening-mall-of-the-emirates-koton-store-22102013-4.jpg
Orta katın markalarına bakacak olursak, daha çok müşterisine sattığı ürünle birlikte, statü kazandırma hazzı, bir topluluğa ait olabilme güdüsü, beğenilme ve beğenme gibi dürtüleri yerleştiren markalar görmek mümkündür. Markanın logolarını bu katta ürünlerin üzerinde sıkça görmek mümkündür.
massimo-dutti-eaton-centre-2-530x352.jpg
Piramidin en yüksek son katındaki markalar, Maslow’un da bahsettiği gibi kendini gerçekleştiren tüketicilerin markaları gibi bir hazzın zuhurudur. Bu markaların kalitesinden ve modasından da önce, ulaşılabilir olmamaları, çok pahalı olmaları, müşterilerine sanki bir ekselans edasıyla butik hizmet vermeleri, moda da üst akıl ve karar verici olmalarının verdiği güç öne çıkmaktadır. Bu katın müşterileri de, kendi branşlarında ya da hayallerinde en üst noktada söz ve itibar sahibi kişiler olma olasılıkları yüksektir. Yani kendini gerçekleştirmişlerdir. Bu kitlenin itibarı, hangi markadan giyindiğiyle kesinlikle doğru orantılı değildir. Fakat bildiğimiz şu ki; yine de yukarıda bahsettiğimiz gibi, piramidin  en üst katındaki bir markanın müdavimi olduğudur. Bu katın firmaları da logolarını daha çok gizlemeyi tercih ederler.
Prada-San-Jose-Valley-Fair-Mall_02.jpg
Maslow güdüleme piramidi bize çok şey anlatır. Markaların temel olarak bilmesi gerektiği konu; katlarını seçmeleri ve o katın en iyi markası olmalarıdır. Müşterinin sizi bildiği yerden başka bir yerde olduğunu hayal eden markanın katlar arasında geçiş denemesi bir intiharla da sonuçlanabilir. Bu geçişi yapmak isteyen firmaların yeni bir isimle yeni bir marka yaratması bunu ancak mümkün kılabilir.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s