Doğru Perakende İçin Doğru Lojistik !

 

Doğru perakende yönetiminde doğru kurgulanmış bir lojistik yapısı da hayati öneme sahiptir.Perakende bir bakıma zamanla yarışmak anlamı da taşır.Zaman ve hız, perakende için son derece önemlidir.

Bir örnekle daha da iyi ifade etmeye çalışırsak eğer bunu;

Müşteri markette bir elma satın aldığında, çiftçi daldan bir elma koparmalıdır.

şeklinde ifade edebiliriz.

Son derece önemli olan lojistik yapısı ve kurgusunun inşaası, firmanın pazarlama ve satış kurgusuna göre en efektif şekilde olmalıdır.

Lojistik, sıradan ve geleneksel bakış açısıyla sadece ürün ve malzemelerin bekletildiği, sevk edildiği, mal kabulü yapıldığı bir alan ve bu alanın kurgusu değildir.

Lojistik, mutfakta müthiş gayret ve zahmetlerle hazırlanmış leziz yemeklerin, müşteriye aynı sıcaklık ve lezzette tam vaktinde sunulmasıdır.

Lojistiğin önemi üzerine bir haber paylaşmak isterim;

 

…Esprit markasının hisse değeri geçtiğimiz Ağustos ayında bir günde %28 arttı. Bunun sebebi ise kendilerinin Zara’nın lojistik ve operasyon müdürünü transfer ettiklerini açıklaması idi.

Bu haber sanırım konunun önemini net bir şekilde açıklamıştır.

Peki lojistik kurgusunu nasıl yapmalıyız ?

İdeal bir kurgu için üç hedefimiz var;

 1. Verim

 2. Hız

 3. Düşük Maliyet

 

Sonrasında şu soruların cevapları bizim reçetemiz olacaktır.

 1. Toplam kaç SKU ile çalışıyorsunuz ?
 2. Bu SKU sayısının kaçı katlı kaçı askılı ürün ? Giyim dışı sektörlerde farklı soru türleri olabilir.
 3. Günlük, Aylık, Sezonluk SKU çıkış adetiniz ne kadar ve kaçı katlı kaçı askılı ?
 4. Günlük, Aylık, Sezonluk SKU giriş adetiniz ne kadar ve kaçı katlı kaçı askılı ?
 5. Günlük, Aylık, Sezonluk SKU iade adetiniz ne kadar ve kaçı katlı kaçı askılı ?
 6. Günlük, Aylık, Sezonluk SKU adetlerinizin paletli, kolili, kutulu ve dışında olarak giriş adetleri ne kadar ?
 7. Günlük, Aylık, Sezonluk SKU adetlerinizin paletli, kolili, kutulu ve dışında olarak çıkış adetleri ne kadar ?
 8. Girişte elleçleme yapılan SKU adeti? Kaçı paletli, kolili, kutulu ve dışında  ? 1 SKU için süre ve eleman sayısı nedir ?
 9. Çıkışta elleçleme yapılan SKU adeti? Kaçı paletli, kolili, kutulu ve dışında  ? 1 SKU için süre ve eleman sayısı nedir ?
 10. Kaç tedarikçiden alım yapıyorsunuz ?
 11. Dağıtım / Satış kanallarınızın sayısını ve il / bölge bazındaki datasını hazırlayın.
 12. Bu lokasyonların hangilerine kargo ile ve hangilerine kendi araçlarınızla dağıtım yapacağınızı hesaplayın ve planlayın.

Bu 12 soru ile elinizdeki veriye göre depolarınızın hem askılı hemde katlı lokasyonlarını inşaa edebilirsiniz.Ayrıca FIFO ve LIFO mantığına göre de ürün yerleşimi yapabilirsiniz.

Sezon mantığıyla çalışan firmaların sezon, outlet ve iade operasyonu da birbirinden bazen tam bağımsız ve bazen yarı bağımsız işleyeceğinden dolayı, buna göre de depo ayrımları yapılması ve ürünlerin bu ayrıma göre kodlanması pratik bir çözüm olabilecektir.

Büyük veriyi iyi okuyan firmaların daha başarılı olduğu bir yönetim şeklinin benimsenmesi kaçınılmazdır.

Sorun ne olursa olsun, doğru analiz edildiğinde mutlaka bir çözümü olacaktır.Bununla ilgili gerçekleşmiş ve son derece faydalı  bir lojistik modeli olan Cross Docking modelinden örnek bir hikayeye yer vermek istiyorum;

Buradaki amaç sıfıra yakın depolama maliyetlerinden kurtulmak olsun.

Ürünler tedarikçilerde sevkiyata hazır hale geldiğinde, sevkiyat yapılacak lokasyonlara, ürünlerin tedarikçilerden sevkedilmesi veya depoda kısa süre bekletildikten sonra direkt sevk edilmesi modeline Cross Docking diyoruz.

Ürün sipariş aşamasında, ürünlerin lokasyon bazlı adetlendirilmesiyle sipariş verilir.

Çalışmış olduğunuz kargo firmasının web üzerinden tüm lokasyonlara tanımladığı, kargo hazırlama ve barkodlama programı mutlaka vardır.Bu programı tedarikçilerinize de tanımlatabilir ve programda sadece sizin ön tanımlı lokasyonlarınıza gönderi yapabilir şeklinde kısıtlamalar getirebilirsiniz.

Bu şekilde tedarikçiniz, mağaza bazlı sevkiyatlara başlayabilir.Hazır olan ürünler için irsaliyeleme şekli, ya sizin hazırladığınız irsaliyelerin tedarikçiye teslim edilmesi ile yada tedarikçinizin kendi irsaliyelerini lokasyon bazlı kesmesiyle yapılabilir.Sonrasında eğer tedarikçi irsaliyeleriyle sevkiyat yapılmışsa, deponuz bu irsaliyeleri kendi sistemine alış irsaliyesi olarak girer ve mağazalara mağaza sevk irsaliyesi olarak sadece sistem üzerinden çıkabilir.

Mağazaya ulaşan ürünlerin teslim alınmasında, mağaza personeli elindeki irsaliye ile sistem üzerindeki irsaliyeyi eşleştirir ve onaylar.

Bu şekilde depoya bile uğramadan yapılan sevkiyatların kurgusunda dikkat edilmesi gereken bir nokta varki oda; sevkiyat öncesi ürünleri ve adetleri kontrol etmek için bir şirket personeli olması gerekir.

Bu şekilde bahsettiğimiz örnek ve türevleriyle de tedarikçilerle iyi müzakere edilip ve iyi bir kontrat ile hayata geçirilen çalışmalar, daha verimli, daha hızlı ve daha düşük maliyetlerle yapılabilmektedir.

 

 

 

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s